poniedziałek, 21 stycznia 2013

Safety Not Guaranteed (2012)

Reżyseria: Colin Trevorrow
Scenariusz: Derek Connolly
Kraj i rok: USA, 2012
Gatunek: melodramat
Główni aktorzy: Aubrey Plaza, Mark Duplass

Fabułę filmu rozpoczyna nietypowe ogłoszenie zamieszczone w gazecie:
WANTED Someone to go back in time with me. This is not a joke. You'll get paid after we get back. Must bring your own weapons. Safety not guaranteed. I have only done this once before.
i to chyba tyle, co chciałabym z niej zdradzić. Polecam zaś z uwagi na niezwykłą lekkość tej historii, nieco romantycznej, nieco zabawnej, która jest jednocześnie głęboką, a wręcz miażdżącą refleksją o ludzkiej tęsknocie. Nie mam tu na myśli łzawych sentymentów, ale poczucie, że może istnieć, jakiś lepszy świat. Myśl, która może być początkiem małych smutków bądź wielkich idei. Wciągnął mnie nie tylko scenariusz, ale i role pierwszoplanowe: świetnie odegrana niewinność, smutek, wrażliwość, w połączeniu z lekko naiwną twarzą głównego bohatera i magnetyczną urodą aktorki, stworzyły naprawdę interesujący klimat. Najprościej mówiąc jest to ciepła (choć czasem odrobinę gorzka), niebanalna opowieść o emocjach, zaufaniu, wierze w drugiego człowieka.

2 komentarze:

  1. Właśnie obejrzałem. Niby zwyczajny film z przewidywalną fabułą, ale jakoś migotliwie poraża taką prostą, ciepłą "swojskością" - nie znajduję innego, bardziej adekwatnego słowa.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda... dlatego mi się tak spodobał i jest mi bliski... bo jest swojski i taki o ważnych elementach zwykłego naszego życia.

    OdpowiedzUsuń